POLIESTER

Świat się rozpędził i ciężko go zatrzymać. Pytanie czy jest sens to robić? 

Dostajemy do rąk narzędzia, z których można czerpać dobro lub zło. To od nas ludzi zależy, co ze sobą zabierzemy i w jaki sposób będziemy będziemy to rozwijać.


Czym jest poliester?

POLIESTER to nic innego, jak syntetyczna żywica. 

Można inaczej i dużo groźniej: poliester  to pochodna ropy naftowej i glikolu etylenowego. Jest ekstrahowany z ropy naftowej, następnie jest ona poddawana procesowi chemicznemu. Proces ten składa się z 5 etapów. Ubrania np. powstają w etapie 5, ale porcelana już w 2.

Poliestry należą do grupy polimerów, które są głównym składnikiem używanym do produkcji m.in. butelek. 

Na metkach ubrań poliester możemy znaleźć pod innymi nazwami: terylen, dacron czy lavsan. Natomiast, każdy produkt sprowadzany do Polski powinien na metce mieć tłumaczenie na nasz język zarówno skład, jak i sposób prania itp., jak będzie inaczej to dzwońcie do PIPu.

Poliester powstał już w 30-tych latach XX wieku a pierwsze włókno zostało wyprodukowane w Anglii.

Czy poliester to tkanina ekologiczna?

To zależy, jakie czynniki weźmiemy pod uwagę!

Bo opary wydzielane podczas produkcji stanowią pewne zagrożenie dla pracowników, należy jednak wziąć pod uwagę, że nie zabija się przy tym zwierząt. Dzięki temu możecie mieć ekologiczną skórę z domieszką poliestru. Warto dodać, że można go wyprodukować z recyklingu i tak firma Native do roku 2023 chce, aby każda para butów została ponownie wykorzystana w obiegu.

Odzież poliestrowa nie traci swoich właściwości ani pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, mrozu czy wilgoci. Mam w swojej szafie termiczną bluzę, która ma już 6 lat i jest mocno eksploatowana. 

Wpływ poliestru na skórę, układ oddechowy i inne

Po lekturze pracy "Wpływ poliestru na zdrowie człowieka" Michała Zycha i Wiesława Pilisa mam mieszane uczucia. W pracy panowie mieli do przedstawienia pewną tezę? Bo wnioskuję, że nie mogli napisać "nie, nie ma wpływu", to na pewno nie byłaby prawda, bo jakiś tam wpływ ma. Nie ma natomiast żadnych konkretnych dowodów, które pokazywałyby, jak silny wpływ poli ma na dużej grupie osób. I tak oto powołują się na pracę Pimentela, który podaje 2!!! przykłady osób z całej fabryki u jednej z nich jednak nie potwierdzono zmian w obrębie płuc a hipokapanię, czyli " stan obniżonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (pCO2) we krwi poniżej normy". 

Jeżeli chodzi o butelki PET to bezwątpienia mają one wpływ na zaburzenia endokrynologiczne w organizmie człowieka.

Wracając do skóry, która jest tutaj dla mnie głównym tematem sprawa ma się następująco.

Odzież poliestrowa zaburza proces nawadniania powierzchniowej warstwy naskórka, to na pewno będzie miało znaczenie u osób chorych na na AZS. Może natomiast pozytywnie wpływać  na skórę poprzez absorpcję promieni UV, chroniąc je skutecznie przed szkodliwym działaniem promieni.

Praca jest z 2013 roku, z własnej praktyki w handlu wiem i przysięgam, że od tego czasu bardzo dużo się zmieniło i tak w sklepach sportowych z droższą odzieżą mamy już produkty, które mają już w sobie warstwę hydrofobową i hydrofilową, dzięki czemu taka tkanina przewodzi wodę w jednym kierunku, co jest przydatne  w warunkach długiego wysiłku fizycznego. Istnieją już dzisiaj technologie, które chronią przed rozwojem bakterii, o czym możecie również przeczytać w pracy Zycha i Pilisa. 

W skrócie

ZALETY

->łatwe do tworzenia włókno,

->odporne na warunki atmosferyczne i mijające lata,

->można go mieszać z innymi rodzajami materiałów,

->jest tańszy w produkcji,

->nie blaknie,

->łatwy w pielęgnacji,

->"dobry" poli nie absorbuje zapachów (odpowiednio prany),

->pozwala nam utrzymać ciepło,

->szybko schnie,

->trwały.

WADY

->elektryzuje się,

->zbyt gęsta struktura na upały, jednak do uprawiania sportu nadal lepszy od bawełny,

->produkt łatwopalny.

WNIOSKI

Uważam biorąc cały hejt na klatę, że poliester jest, jak najbardziej OK w sklepach z wysokiej jakości odzieżą sportową i chyba każdy sportowiec powie tak samo. Wchodzi na rynek dużo produktów wełnianych, ale koszt takiej sportowej bluzy na razie jest w granicy 500 zł, gdzie dobra terma z poli to około 200 zł. Poliester nie powinien zastępować bawełny do użytku codziennego, np. majtek, koszulek na codzień, letnich sukienek itp. 

Co więcej dzięki swoim właściwościom POLIESTER znalazł swoje zastosowanie i sprawuje się wyśmienicie w medycynie, jako materiał rekonstrukcyjny różnych narządów organizmu: powłoki brzuszne, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, rekonstrukcji więzadła krzyżowego, uszczelnianie szwu torebki śledzony itd. itd.

I tak, jak w każdym aspekcie naszego życia analizując dany obszar, będąc w danej grupie społecznej z mocno ukierunkowanym światopoglądem, możemy znaleźć tyle samo + co - a nawet same - bądź +. 

Dzisiaj trzeba mieć ogromną świadomość zachodzących zmian w przyrodzie, być świadomym co do podejmowania działań w tym zakresie. Przeanalizować dlaczego legginsy w SINSEY kosztują 29,99 a w innym sklepie 219,99. To jeden z mln przykładów.

Chcę Wam powiedzieć m.in. to, że za ceną stoi człowiek i jego warunki pracy. 

Moja przyjaciółka kiedyś powiedziała, że "nie wszystko co ekologiczne jest etyczne i odwrotnie". To bardzo mocne zdanie, które powinno nam dać dużo do zrozumienia, bo czy małe dzieci na polach bawełny w Indiach to lepszy wybór?





Komentarze

Popularne posty